Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

V56í78t 83P39o93s22p81í69c17h18a74l 9913385622793

Naprosto souhlasím s tím, že katedrála, ať už je v kterékoli diecézi, by měla být prostorem setkávání různých skupin lidí, prostorem pro dialog a podobně... otec kardinál však, osobně jsem při tom byl stejně jako Vy, byl nešťastný kvůli jiné věci. A to, že protest pokračoval po celou dobu mše svaté... skutečně si myslíte, že je vhodné při proměňování klečet s pozdvihnutou fotografií? Při proměňování by člověk měl odložit všechno, všeho nechat a soustředit se jen a jen na eucharistii, alespoň dle mého názoru. Bůh ví, že protestujeme, jemu to ukazovat nemusíme... ten protest byl namířen proti lidem, biskupům, a to v tu chvíli nemusí být příliš patřičné.

Na protestu mě zaujaly dva momenty - už po mši svaté... 1) průvod s křížem vycházející z katedrály měl před sebou zvláštní překážku - transparent jako bránu, pod kterou měl projít. Bylo jasné, že kříž pod ní neprojde. Zajímalo mě, jestli pánové, kteří transparent drželi ustoupí, anebo jej alespoň nadzvednou. Nehnuli však brvou a kříž se musel sklonit... jak symbolické! Kristus na kříži s hlavou sklopenou se musí stále sklánět před našimi rozmary... 2) píseň, kterou protestující v závěru zpívali "...kopeme, kopeme, kopeme na Františkovu bránu..." Píšete, že obdivujete papeže Františka, dle písně je ale jasné, že protest byl namířen právě proti němu!

Celá kauza s arcibiskupem Bezákem je složitá. Člověk bez informací ji těžko dokáže posoudit a to je fakt, který musíme přijmout, naučit se důvěřovat. Dva papežové několikrát potvrdili rozhodnutí o odvolání a stále ho odmítáme přijmout... nikdo v církvi neřekl, že je špatný člověk. Diskutujme o tom, braňme se a požadujme normální vysvětlení, ale minimálně v úctě k eucharistii a Svatému Otci... 

Je možná škoda, že po mši otci biskupové nepozvali účastníky bohoslužby na nějaké setkání, ale na druhou stranu musíme respektovat, že záměr k setkání otců byl možná jiný.

A na závěr ještě k bezdomovcům před vstupem do katedrál... jsem přesvědčený, že kostely tyto lidi stále přitahují. N

0/0
25.10.2013 1:47

P20e61t78r 38N41e23š68p10o83r 7555210716811

Dobrý den, Víte, já bych s Vámi skoro se vším souhlasil. A vlastně jsem to už v tom blogu psal - nemám rád zbytečné vyhraňované konflikty a akce byla na hraně mého vkusu. Myslím, že je v pořádku vyjídřit svůj názor před katedrálou, když to takto někdo cítí, zvlášť když jde o obranu proti nějaké nespravedlnosti - a k tomu nějaké indicie jsou, zvlášť když je to všechno tak utajované. Na druhou stranu ten protest uvnitř katedrály, včetně těch fotografií při proměňování, brány z transparentu, to už je nátlak, který se mně nelíbí a nedělal bych to. Na druhou stranu mám pochopení pro ty lidi. Byly tam projevy různé, od prosté přítomnosti, od té fotografie, až po ty brány a projevování se během bohoslužby (ano, to se mi nelíbí). Ten blog ale měl trochu jiné akcenty. Jen k té písni: neznám přesně slova, ale myslím, že tam bylo nikoli kopeme, ale klopeme ve slovenštině, což je podstatně jiný význam.

Moc rád bych, aby takové situace nenastávaly. Abychom nacházeli takový prostor noblesního respektujícího dialogu, kde lidé se svými biskupy diskutují jako rovný s rovným (lidská rovina, nikoli nějaká profesní) a je zde jasný signál z obou stran: "ano, chceme to řešit, jednáme ohledně toho na patřičných místech, jakmile budeme mít nějaké výsledky, dáme vědět..." To by se mi - tiše a rozhodně nijak útočně - docela líbilo, kdybychom směřovali k tomuto směru vzájemné komunikace.

0/0
6.11.2013 12:09

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz